بانک آینده
جاباما
روزنامه نوآوران - 1396/07/27
شماره 861 - تاریخ 1396/07/27
آخرین اخبار
رازهایی برای بهبود سلامت روده‌ها
میکاپ و تیپ متفاوت خانم بازیگر در عکس آتلیه ای
چرا بعضی از افراد هیچوقت سرما نمی خورند؟
نتایج رقابت‌های هفته سوم لیگ اروپا/توقف میلان و پیروزی آرسنال
تخم مرغ سفید بخوریم یا قهوه ای؟
تیپ عجیب الناز شاکردوست در عکس با پسرجوان
حجاب نامتعارف بازیگر زن ایرانی در خارج از کشور+عکس
تیپ عجیب بازیگر زن تلویزیون در خارج از ایران+عکس
عکس عاشقانه خانم بازیگر با فرزند نوزادش
تیپ و ژست عجیب و غریب سحر قریشی در میان مردم+عکس
تیپ متفاوت همسر شهاب حسینی در کنار پوریا شکیبایی+عکس
کشتی زیبا و پیشرفته ایرانی در قشم رونمایی شد+عکس
ساکت ترین و تاریک ترین مکان دنیا که ...+عکس
مواد غذایی که سنگ کلیه می آورد+عکس
این خانم زیبا رو که میبینید زیباترین زن ترکیه است که آمده اصفهان+عکس
پایکوبی زنان سوریه +عکس
نوزادم را 50 هزار تومان میخری؟ بله
کودک گیر افتاده در ماشین اینبار نجات پیدا کرد
زورگیری در ملا عام + فیلم و عکس
قاتل بعد از چهارده سال فراری بودن طلب بخشش کرد+عکس
داستان تلخ تجاوز به زن داداش
عکس های دردناک یک نوزاد در سطل آشغال+عکس
هواپیمایی که در مهرآباد غرق دود شد+عکس
نگار جواهریان سیاه پوش شد+عکس
لطفا گاو را دیگر پیک نکنید+عکس
تجمع خیابانی زنان در رشت با شعار ...+فیلم
دختر خاصی که به دیدار رهبری رفت+عکس و فیلم
دختر جوانی که در خانه مجردی حامله شد و...
انفجار هولناک تروریستی +فیلم
تفاوت چپ کردن ماشین خارجی با پراید+عکس
مارگیری که مار را زنده زنده خورد+عکس
روح سرگردان دو کودک در بین جمعیت+عکس
پلیس بازور شلیک جلوی آنان را گرفت+عکس
مستی زیاد باعث شد شلیک کند
حمله مسلحانه به خانه پدری یک شورای شهری
زورگیر پروو به زور وارد آپارتمان مردم می شد و زورگیری می کرد+عکس
آیا 110 به داد مردم رسیده است؟+عکس
فریب دختران مشهدی و تهیه فیلم های شطرنجی از آنها
دستگیری زن های سیبیلو
پسر جوانی که چادر سرش می کرد و میرفت ...+عکس
گنده لات های مازندران در تور پلیس
حمله مسلحانه به یک عروسی در کرمانشاه
کشته و بیش از ده نفر زخمی در حوادث رانندگی+عکس
مدیران برگزار کننده پارتی های شبانه در رودهن دستگیر شدند+عکس
زلزله / فوری
آتش سوزی مهیب در تهران مهار شد
تصادف شدید کامیون با پل عابر پیاده+فیلم
انفجار بزرگ در هشتگرد+عکس
تیر برق ماشین لوکس را له کرد+فیلم
باند خطرناک توزیع دارو در اعطاری+عکس
کد خبر: 69464 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۱۹ - 16:41
سن ابتلا به اختلالات روانی شدید

سن ابتلا به اختلالات روانی شدید

در نشست «نیم نگاهی بر لایحه سلامت روان»، سن کنونی ابتلا به اختلالات روانی شدید 15 سال اعلام شد.

نوآوران آنلاین- سومین نشست تخصصی بررسی لایحه سلامت روان با عنوان «نیم نگاهی بر لایحه سلامت روان»به بهانه روز جهانی سلامت روان، در محل سرای احسان برگزار شد.

علیرضا طاهری، مدیرعامل موسسه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی‌ـ سرای احسان گفت: اعتقاد داریم بیمار روان نباید در مراکز نگهداری، درمان شود، بلکه باید در دل جامعه و در دل خانواده، مراحل درمان و توانبخشی را طی کند.


وی با اشاره به حقوق شهروندی و آسیب‌های اجتماعی، درخصوص لایحه سلامت روان گفت: در بخش ارتقاء و پیشگیری در زمینه سلامت روان هیچ برنامه جدی در کشور وجود ندارد. در این راستا، میزان شیوع اختلالات روانی در کشور بالاست و تمامی برنامه‌ها نیز تقریبا در حوزه مداخله و درمان متمرکز شده‌اند. آموزش سلامت روان نه در آموزش‌های رسمی مدرسه و نه در آموزش‌های غیررسمی خانواده به افراد ارائه نمی‌شود. ازسویی دیگر، نحوه مقابله با استرس را نیز به فرزندان‌مان آموزش نمی‌دهیم، این درحالی است که در کشورهای پیشرفته، این مهارت‌ها آموزش داده می‌شوند و به همین دلیل است که آنها در سطح پیشگیری و ارتقای سلامت روان موفق عمل می‌کنند.


دکتر موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی، دیگر سخنران این نشست اظهار کرد: الزامات قانونی در لایحه سلامت روان تعریف نشده است. هرجا سلامت همه‌جانبه باشد، خروجی آن امنیت، آرامش و ارتقاء سلامت روان در جامعه خواهد بود. لایحه سلامت روان در سطح یک اطلاع رسانی، مراحل درمان، و توانبخشی نیاز به بازنگری دارد. براین اساس باید در بحث پیگیری و ارتقاء سطح یک تلاش شود تا جایگاه روانشناسان و جایگاه مددکاران مشخص‌تر شود. البته جایگاه رسانه و جایگاه تعیین‌کنندگان در حوزه سلامت روان نیز باید مشخص شود.


وی افزود: امروزه در جوامع برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، سازمان آموزش و پرورش نقش موثر و مهمی ایفا می‌کند. البته آموزش پرورش مقتدر می‌تواند موثر و پررنگ باشد. در بحث توّلی‌گری، متولی باید به تناسب در لایحه سلامت روان مشخص شود و همه ظرفیت‌ها به‌کار گرفته شود. امروزه در کشورهای توسعه یافته فقط به سلامت جسم توجه ندارند، بلکه در راستای ارتقای کیفیت زندگی بهتر تلاش می‌شود.


دکتر سادات فضلی، رئیس گروه مراکز مراقبتی بیماران روانی بهزیستی کشور نیز گفت: بیماران مجهول الهویه و فاقد سرپرست موثر، یکی از چالش‌های بزرگ بر سر راه توانمندسازی و نیل به هدف بازگشت به خانواده می‌باشند. بیماران گاهی دارای خانواده هستند، ولی وضعیت آشفته خانواده به جهت وضعیت عاطفی و معیشتی سد ترخیص بیمار است. بیماران روانی مزمن به شدت نیازمند یک تیم درمانی متشکل از روانشناس، روانپزشک، مددکار و پزشک و کار درمان‌گر هستند. درواقع هیچ کدام به تنهایی نمی‌توانند به بیمار کمک کنند. خوشبختانه با درایت و پیگیری مسئولان سازمان بهزیستی، نظارت بر تیم‌های تخصصی شاغل در مراکز و عملکرد آنها در سطح کشور وجود دارد و به طور متناوب آموزش‌های علمی لازم به ناظرین و مراقبین مراکز برای ارتقاء سطح کیفی خدمات داده می‌شود.


فضلی همچنین افزود: این بیماران در مرحله مزمن به توانبخشی روانی، خانوادگی، اجتماعی درکنار حمایت‌های روانپزشکی نیاز دارند.

وی در ادامه گفت: در بحث مجهول الهویه‌ها سرای احسان بسیار فعال و بازوی توانمند سازمان می‌باشد. ازسوی دیگر، مبحث دارو و درمان این بیماران بسیار هزینه‌بر است و از چالش‌های دیگر است. این بحث در بهزیستی به شدت مورد توجه و گفتگو و پیگیری ازسوی ارگان‌های ذیربط می‌باشد. درعین حال، سن ابتلا به اختلالات روانی شدید درحال حاضر 15 سال اعلام شده است که این مطلب در بازنگری دستورالعمل‌های عمومی و تخصصی سازمان بهزیستی لحاظ شده است.

رئیس گروه مراکز مراقبتی بیماران روانی بهزیستی کشور گفت: بیماران مزمن روانی سالمند و دارای معلولیت‌های جسمی و حرکتی نیز نیازمند تعریف بسته‌های توانبخشی و حمایتی هستند و مسئولان توانبخشی سازمان در کمیته و کارگروه‌های تخصصی و کارشناسی به‌دنبال شناسایی مشکلات این دسته و ارائه راهکار لازم و متناسب هستند.

وی در ادامه گفت: توجه به برنامه‌های خانواده محور وحفظ حریم بیماران و کوچک سازی بخش‌های نگهداری با رویکردهای علمی و نوین یک اتفاق بسیار زیبا و موثر است. جای بسی خوشحالی است که سرای احسان اقدام به کوچک سازی بخش‌های نگهداری با استفاده از کمک خیرین کرده است. این موضوع به بالا بردن کیفی خدمات کمک می‌کند. توجه به توسعه مراکز نیمه راهی برای بیماران با سطح بهبود بهتر، از دیگر مباحث قابل پیگیری در سازمان بهزیستی است.


وی گفت: توجه ما به بیمار روانی مزمن توجه به بحث توانمندسازی، ایجاد ارتباط با خانواده و اجتماع و برگشت به آنها و طراحی ساختار ایجاد زندگی مستقل و خودکفا می‌باشد. وی ضمن تشکر از سرای احسان به جهت بالابودن عملکرد کمی وکیفی، از این مرکز به عنوان مرکز بزرگی یاد کرد که دارای ۴۸۵ بیمار می‌باشد.
 

دکتر رمضانی نژاد، رییس مرکز نگهداری و توانمندسازی بیماران روان ـ سرای احسان به عنوان سخنران پایانی این نشست گفت: طرح پیمایش سلامت روان در سال 90-89 توسط دکتر آفرین رحیمی و گروه ایشان با همکاری دفتر سلامت روانی ـ اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز ملی مطالعات اعتیاد، مرکز تحقیقات روانپزشکی و روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات بهداشت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران، انستیتو روانپزشکی ایران و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران در سطح کشور اجرا شد.

وی افزود: یافته‌های این پیمایش از آن حکایت داشت که 36 درصد افراد 64-15 ساله کشور در 12 ماه منتهی به پیمایش، دچار یک یا چند اختلال روانپزشکی بودند. این آمار شیوع 20 درصدی اختلالات روانی در مردان و 26 درصدی در زنان را نشان می‌داد. این درحالی است که امروزه یک سوم (32 درصد) از افراد بزرگسال جامعه (15 تا 64 سال)، به دلیل وجود مشکلات روان از جمله مشکلات روانپزشکی، زناشویی، مشاوره تحصیلی و ازدواج نیاز به مراجعه به متخصصان امر دارند.

کانال تلگرام

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.