تامین اجتماعی بانک مهر اقتصاد
روزنامه نوآوران - 1398/04/04
شماره 1293 - تاریخ 1398/04/04
آخرین اخبار
پرسپولیس می تواند با حفظ نفرات قهرمان بماند
از شایعه تا واقعیت خبر «اتوبوس تیم ملی در حال مسافرکشی در قزوین!»
وجود مسؤولانی نجومی بگیر؛ پیامد نبود شفافیت
عدالت، نه تاریخ انقضاء دارد و نه استثناپذیر است
ایران پرچم‌دار مبارزه با مواد مخدر در جهان است
درسی که برانکو به فوتبال ایران داد
هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست
برای کاهش مشکلات دستگاه قضایی باید امکانات لازم در اختیار این قوه قرار گیرد
اجرای گام دوم شفافیت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
انتقادات بی رحمانه از مسی در روز تولد 32 سالگی
تصمیم نیمار برای عذرخواهی از هواداران بارسا
نیازمند اصلاح ساختاری اقتصاد و حذف هزینه‌های غیرضروری هستیم
فلسفه زیدان برای فصل بعد تغییر خواهد کرد
آمریکایی‌ها گفتند پاسپورت‌ها را بیاورید
چک‌های علی کریمی، مشکل بزرگ انتقال سپیدرود
آقای عرب، آقای نبی؛ لطفا گران نخرید
رفتارهای عجیب بازیکنان کامرون در جام جهانی فوتبال زنان
عاشقانه‌ای تلخ اما دیدنی
واکنش مشاور رئیس جمهوری به سریال گاندو
آغاز پخش سری جدید «دستپخت»
«ایکس لارج» روی پرده می‌رود
هزار پوند برای سکه‌ای با تصویر شخصیت کارتونی!
کشف ۱۴۰۱ شیء تاریخی در همدان
ساخت دکور ۲شهر اصلی مصر برای سریال «موسی(ع)»
«وانهاده» در تئاترشهر اجرا نمی‌شود
عاشیق حیدر محمودی درگذشت
سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات در بانک توسعه صادرات راه اندازی شد
اقامت 5 ساله در ایران به شرط 200 هزاردلار سرمایه گذاری
مطالبه ۵۰ میلیاردی اتاق اصناف از دولت
مشارکت صنایع نظامی‌در تولید پژو 301
تهرانی‌ها خرداد ماه ۲۴ روز هوای سالم تنفس کردند
اجرای طرح «ناظر» برای برخورد با بی‌حجابی
اقدام پزشکان بسیجی برای تامین دارو در شرایط تحریم
افتتاح پلازای میدان هفت‌تیر تا پایان هفته
صدر از دست رفت؛ صعود هم قطعی نیست!
نگرانی آقای وزیر از رشد آمار طلاق و کاهش ازدواج در کشور
آغاز غربالگری سلامت دانش‌آموزان/ فعالیت ۲۰۰۰۰ مدرسه مروج سلامت در کشور
زیبایی فرش تبریز بر دیوار شهر نقش بست
شمس: نگران تیم ملی فوتسال هستم
چرا سریال ترسناک در شبکه نمایش خانگی متوقف شد؟
فرمان فتحعلیان اواخر تیرماه کنسرت می‌دهد
ساخت فیلمی درباره مادران توسط بهاره رهنما
باقری: همیشه برای کمک به پرسپولیس آماده هستم
تقدیر از گلاب آدینه در «جشن حافظ»
«قصر شیرین» بهترین فیلم جشنواره شانگهای شد
چالش بلیت «مهمان» درتئاتر به روایت چند کارگردان
کمک برانکو به پرسپولیسی ها برای جذب «چاچیچ»
نمایش پشت تابلوی ون‌گوگ برای اولین بار
کشتی همچنان در بلاتکلیفی
سرنوشت مشترک، نخبه گرایی و گسترش شعاع اعتماد در تعاونی های تولید روستایی ترویج تکنوکراسی در محیط تولید کشاورزی
کد خبر: 187648 | تاریخ : ۱۳۹۸/۳/۲۱ - 09:48
ساختمان ها در تهران چگونه سبز می شوند
در نشست شورای راهبردی محیط زیست شهرداری تهران بررسی شد؛

ساختمان ها در تهران چگونه سبز می شوند

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار از تدوین لایحه ترویج ساختمان های سبز با استفاده از بسته های تشویقی و حمایتی و تصویب آن توسط شورای اسلامی شهر تهران در آینده نزدیک خبر داد.

نوآوران آنلاین- به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، دومین نشست شورای راهبردی محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در راستای گرامیداشت هفته محیط زیست با شعار "باهم برای مقابله با آلودگی هوا" با حضور اساتید و متخصصان این حوزه توسط اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار در دفتر مرکزی شهرداری برگزار شد و ساختمان های سبز و رویکرد شهرداری تهران در این زمینه مورد بررسی قرار گرفت.

صدرالدین علی پور مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار با تاکید بر اینکه هدف اصلی از برگزاری این نشست نزدیک کردن نظرات، تجربیات و راهبردهای کارشناسی به حوزه اجراست، گفت: در مدیریت شهری باید به تدریج فرایندها و رویه ها تغییر کرده و حرفه ای تر، تخصصی تر و علمی تر به مسائل و موضوعات محیط زیستی شهر تهران پرداخته شود.

وی با اشاره به اینکه در هر جلسه یک موضوع محیط زیستی خاص توسط مدیران اجرایی و متخصصین مرتبط مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد افزود: تلاش بر آن است تا نشست های شورای راهبردی محیط زیست و توسعه پایدار به صورت مستمر با حضور مدیران شهری برگزار شود تا در نهایت فعالیت ها و اقدامات محیط زیستی که در سطح مناطق 22گانه صورت می گیرد توسط شهروندان قابل مشاهده باشد.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: شهر تهران باید به عنوان پایتخت کشور به سمت ترویج و توسعه احداث ساختمان های سبز حرکت کند تا بقیه شهرها هم در این زمینه فعال شوند که در این خصوص به دنبال تدوین لایحه ترویج ساختمان های سبز با استفاده از بسته های تشویقی و حمایتی و تصویب آن توسط شورای اسلامی شهر تهران هستیم.

در این نشست مصطفی کاظمی مدیرکل دفتر شهردار تهران درباره لزوم تغییر در بدنه شهرداری تهران، گفت: تغییر ذهنیت ها در شهرداری و نگاه مردم نسبت به آن کاری بسیار دشوار است. شهردار تهران در سه شنبه های بدون خودرو شرکت می کند اما معاونانش خیر، اما علی رغم همه دشواری ها و سختی ها، همت و اراده شهرداری و شورای شهر بر این است تا نگاه ها تغییر کند و به طور جدی پیگیر موضوعات محیط زیستی هستیم که در این زمینه سطح انتظارات نباید با سطح اجرا فاصله زیادی داشته باشد تا با شکست پروژه ها مواجه نشویم.

در ادامه، یوسف حجت جانشین رییس سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران با استقبال از برگزاری اینگونه نشست ها، گفت:  در زمینه حمل و نقل پاک برنامه های مفصلی داریم که از جمله آنها استفاده از دوچرخه های اشتراکی در شهر است که در مقایسه با کشورهایی مانند چین هیچ گونه کم و کاستی ندارد.

وی افزود: هنوز فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه در کشور ما به وجود نیامده است و ذهنیت جامعه برای استفاده از دوچرخه آماده نیست که در این زمینه باید با فرهنگسازی مردم را با دوچرخه آشتی دهیم.

آرش میلانی رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در این نشست، گفت: در برنامه سوم سعی کرده ایم احکامی مربوط به محیط زیست در نظر گرفته شود که این احکام قابل پیگیری است. در زمینه پسماند باید شهروندان را حساس کرد تا تفکیک از مبدا به درستی صورت گیرد. بدون حل مسائل زیست محیطی قطعا در سایر اهداف هم شکست خواهیم خورد که در این زمینه مدیریت شهری و شورای شهر مشتاق طرح ها و ایده های سبز است و از آنها استقبال می کند.

در ادامه، فرخ محمد زاده متخصص حوزه معماری و شهرسازی با بیان اینکه برای اقدامات زیست محیطی در تهران منتظر مقامات بالا نباشیم، گفت: شاخص ها و ضوابطی که به مسائل زیست محیطی مرتبط است خیلی جدی گرفته نمی شود مثلا شهرداری جدیتی برای الزام سازندگان به رعایت اصول عایق کاری ساختمان ها ندارد.

محمود صفارزاده استاد دانشگاه تربیت مدرس نیز گفت: در برخی زمینه های زیست محیطی ضوابط و مقررات نداریم در برخی هم که مقررات هست اجرا نمی شود، گاهی هم ضوابطی وجود دارد اما اجرا و نظارت بر آن متولی ندارد.

محمد درویش یکی از فعالین حوزه محیط زیست گفت: سالانه ۵ میلیارد دلار انرژی در خانه های ما هدر می رود و اگر هزینه های ساختمان سازی ۵ درصد افزایش یابد ۴۰ درصد این هدر رفت جبران خواهد شد اما اراده ای برای این حرکت وجود ندارد. چون قیمت انرژی در ایران تقریبا رایگان است رعایت ضوابط زیست محیطی و عایق کاری ساختمان ها مقرون به صرفه نیست.

وی ادامه داد: شهرداری از خودش شروع کند و شاخص ها را رعایت کند و ساختمان هایش را مطابق استاندارد های محیط زیست کند تا مردم هم تشویق به این کار شوند.

رامین حیدری فاروقی  استاد دانشگاه و مستندساز، گفت: اگر در ساختمان های شهرداری شاخص های زیست محیطی رعایت نشوند طبعا مردم هم رعایت نخواهند کرد. باید از خودمان شروع کنیم. از سوی دیگر معتقدم باید نمونه موفقی از این نوع ساختمان ها را به مردم معرفی کرد تا آنها تشویق به تغییر در ساختمان سازی شوند. باید نظام تشویق برای آنها که این ضوابط را رعایت می کنند هم وجود داشته باشد.

وی در ادامه گفت: باید مکانیزم های ملموس برای هدایت مردم به سمت رعایت شاخص های استاندارد دیده شود. از سوی دیگر باید بپذیریم در برخی بخش ها تغییرات در دست ما نیست که بخواهیم آن را اصلاح کنیم اما در برخی بخش هایی که دست خودمان است و قادریم تغییر ایجاد کنیم، نسبت به آن اعمال نظر کنیم.

غلامرضا نبید بیدهندی استاد دانشگاه تهران در دومین نشست شورای راهبردی محیط زیست شهرداری تهران گفت: یکی از معضلات ما این است که سازمان ها و نهادهای دولتی در ایران به هم متصل نیستند و هر کسی کار خود را می کند این باعث می شود که تصمیماتی که همراهی همه نهادها را می طلبد به وجود نیاید. در مسائلی مانند ساختمان سبز باید همه مدیران روی آن تمرکز کنند.

فاطمه سلطانی معاون برنامه ریزی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل هم در این نشست بر تقویت ابزارهای نظارتی و شکل گیری نظام تشویقی در ترغیب مردم به سمت رعایت شاخص های زیست محیطی تاکید نمود.

در دومین نشست راهبردی محیط زیست و توسعه پایدار اهداف زیست محیطی در برنامه پنجم، مسائل کلیدی شهر تهران مانند  کاهش آلودگی هوا و توسعه فضای سبز، مسائل شهرداری تهران و مواد محیط زیستی مربوط به اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار از جمله کنترل آلودگی هوا و توسعه انرژی های پاک تشریح شد.

همچنین مبحث توسعه و ترویج احداث ساختمان های سبز در تهران، مدل های طراحی شده در رتبه بندی آن ها و شاخص ها و معیارهای رتبه بندی ساختمان های سبز مانند کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف آب و مدیریت پسماند نیز تشریح شد.

کانال تلگرام

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.